Skip to main content

Skaitmeniniai ateities miestai. Ar ateitis jau čia?

Istorijos

Išmanieji įrenginiai, išmanieji prietaisai, išmanieji namai ir… išmanieji miestai. Ar kada susimąstėte, kaip jie atrodytų ir kaip funkcionuotų? O galbūt taip jau yra: ne veltui sankryžose žalias šviesoforo signalas yra skirtingos trukmės, o troleibusai niekada nebesustoja nusikabinti laidų ir praleisti kolegą. Kaip manote, kas visai tai išsprendžia? Taip IT technologijos palengva leidžia mums žengti į futuristinį ateities miestą!

Išmaniųjų miestų koncepcija

Iš tikrųjų išmaniųjų miestų (angl. Smart cities) koncepcija nėra tokia jau nauja – jos užuomazgos siekia 1970-uosius metus. Anuomet buvo atlikta Los Andželo kaip išmanaus miesto analizė, o nuo 1994-ųjų, kai Amsterdamas pripažintas pirmuoju išmaniuoju miestu, šią koncepciją plėtoti ėmėsi ir kiti miestai.

Išmaniųjų miesto koncepcija yra modelis, pagrįstas technologijų integracija ir duomenų analize. Jo tikslas – optimizuoti veiklą mieste, užtikrinti visuomeninių paslaugų efektyvumą, gyventojų integraciją ir daryti jiems teigiamą poveikį. Ir kaipgi tai vyksta? Išmanusis miestas panaudoja fizinę miesto infrastruktūrą ir ją pagerina: dirbtinis intelektas ir duomenų analizė užtikrina efektyvesnį miesto kaip sistemos funkcionavimą ir prisideda prie ekonominės bei kultūrinės plėtros. Atsiveria naujos galimybės gyventojams įsitraukti į miesto valdymo sprendimus.

Kaip IT gali pakeisti miestus?

Miestai yra senos, tačiau nuolat besikeičiančios struktūros. Iš naujo juos pastatyti būtų labai sudėtinga ir praktiškai neįmanoma, tačiau būtent prisitaikymo poreikis kelia daugiausiai iššūkių: transporto kamščiai, pavojingi rajonai, ugdymo įstaigų trūkumas rajone ir kt. Visa tai galima išspręsti, tačiau reikalingas nuolatinis stebėjimas ir situacijos koregavimas. Naudojant žmogiškuosius išteklius tai sudaro nepakeliamus finansinius kaštus, todėl čia į pagalbą ateina kompiuteriai.

IT sprendimai išmaniųjų miestų kontekste pasitarnauja kaip optimizavimo priemonė. Automatiškai renkami įvairūs duomenys leidžia pastebėti tendencijas ir atlikti reikalingas korekcijas įvairios miesto funkcionavimo srityse, pavyzdžiui, piko metu dažniau perjungti šviesoforo signalus taip, kad automobilių srautai judėtų greičiau. Skaitmeniniai sprendimai padeda gerinti gyvenimo kokybę mieste ir viešąsias paslaugas.

Nors galutinius sprendimus, net ir automatizavimo atveju, vis tiek priima žmonės, IT gerokai sumažina jų darbo poreikį. Tokiu būdu užduotys, kurios anksčiau atrodė neįgyvendinamos dėl duomenų trūkumo, šiandien yra lengvai sprendžiamos.

Dedikuotos IT komandos taip pat gali smarkiai pasitarnauti miesto skaitmenizacijai ir modernizacijai. Patyrę programuotojai, sistemų architektai, UI/UX specialistai, projektų vadovai pasiruošę greitai prisijungti prie Jūsų ir įgyvendinti sudėtingiausius uždavinius.

Dedikuota programuotojų komanda, skirtingai nei standartinis darbų paskirstymas partneriams (outsourcing), suteikia daug daugiau kontrolės ir galimybės įtakoti darbo procesus. Inkodus siūlomi IT specialistai visą bendradarbiavimo laikotarpį dirbs tik su Jumis ir Jūsų projektais. 100 proc. efektyvumo, jokio blaškymosi, jokių papildomų projektų – susikaupimas ir dėmesys tik jums. Taip pat reikėtų nepamiršti, kad jums nereikės kurti savo IT padalinio, kurti savo IT procesų, kas yra ir brangu, ir neefektyvu.

Dedikuota programuotojų komanda – tai greita ir sklandi plėtra taupanti jūsų įmonės kaštus ir greitinanti skaitmenizavimo procesą. Plačiau galite sužinoti čia.

Realaus laiko sprendimai

Išmanieji miestai naudoja dirbtinį intelektą, kuris nuolatos renka ir analizuoja duomenis. Nereikia galvoti, kad tai brovimasis į asmeninę erdvę – duomenys gali būti renkami labai įvairiai, pavyzdžiui, pagal energijos suvartojimo kiekius, prisijungimus prie viešo Wifi tinklo ar pan. Tokie duomenys visiškai nepažeidžia asmeninių erdvių, tačiau yra labai naudingi planuojant miestus (pavyzdžiui, prisijungimas prie Wifi tinklo viešojo transporto stotelėse leidžia stebėti keleivių srautus ir pagal tai reguliuoti transporto grafiką).

Esminis skirtumas yra tai, kad tam tikrus sprendimus galima automatizuoti naudojant dirbtinio intelekto galimybes. O tai reiškia greitą ir tikslią reakciją – miestas priima sprendimus realiuoju laiku ir padeda išspręsti netikėtas situacijas, pavyzdžiui, kai dėl avarijos susidarė didelis kamštis arba vyksta masinis renginys.

Fantazija virsta realybe

Galvojant apie ateities miestą galvoje nejučiomis susiformuoja futuristinis Dubajaus vaizdas: dangų rėžiantys dangoraižiai, autonominis transportas, pastatus spausdinantys 3D spausdintuvai, popierinių dokumentų atsisakymas… Visa tai pasiekiama jau dabar, tačiau tikrieji pokyčiai glūdi miesto funkcionavime ir nėra taip lengvai pastebimi plika akimi. Tai IT sprendimai, kurie padeda visas šias inovacijas paversti realybe ir kurti modernų ateities miestą, pagrįstą išmaniais sprendimais.

Išbandykite dedikuotas komandas

Atsiųskite savo poreikį
Pateikti užklausą