Skip to main content

Ką IT pasaulyje veikia testuotojai ir už ką jie atsakingi?

Istorijos

IT pasaulyje pastebima vis siauresnė specializacija, todėl ribos tarp skirtingų sričių programuotojų tampa vis griežtesnėmis. Tai neturėtų stebinti – šiandien programuotojai susiduria su itin dideliu darbo krūviu ir informacijos kiekiu, o ir pačios sistemos yra daug sudėtingesnės, palyginti su keleriais metais atgal. Jei anksčiau tas pats programuotojas galėjo sistemą ir sukurti, ir testuoti, tai šiandien pastaroji užduotis atitenka specialią kvalifikaciją turintiems testuotojams. Panagrinėkime, kas tai per profesija ir su kokiomis atsakomybėmis ji susijusi.

Kas yra testuotojai?

Profesijos pavadinimas sufleruoja, kad testuotojai atlieka testus. Iš tikrųjų taip ir yra – testuotojai išbando įvairias sistemas, programinę įrangą ir panašius projektus. Funkcija po funkcijos testuotojas išmėgina sistemos veikimą kaip galutinis vartotojas ir kaip administratorius. Jei nustatoma klaidų, trikdžių ar neatitikimų, testuotojai surašo pastabas, kaip sistemą patobulinti. Jie paruošia dokumentą, vadinamą testavimo ataskaita.

Testuotojas – tai programuotojas, kuris specializuojasi testavimo srityje. Svarbu ne tik rasti klaidas, bet numanyti, kaip ir kodėl jos atsiranda. Tokios specialybės kaip testuotojas universitetuose ar kolegijose nėra, šiam darbui specializuojasi programavimo specialistai, turintys praktinės darbo patirties.

Iš ko susideda testavimas?

Priklausomai nuo darbo srities, testuotojai gali specializuotis tam tikroje srityje, pavyzdžiui, finansinėse sistemose – čia reikia dar ir finansų srities žinių. Tačiau bendruoju atveju galima išskirti šias pagrindines užduotis:

  • Sistemos specifikacijų peržiūra ir analizė;
  • Testavimo plano paruošimas ir įgyvendinimas – į šį procesą įsitraukia ir IT specialistai, atsakingi už sistemos architektūrą, dizainą ir kt.;
  • Rankinis ir automatinis sistemos testavimas;
  • Sistemos atitikimo specifikacijai vertinimas;
  • Testavimo ataskaitų ruošimas;
  • Sistemų tobulinimas – šiame procese įtraukiami įvairių sričių IT specialistai;
  • Vartotojo vadovo parengimas.

Reikia paminėti, kad testavimas gali būti tiek baigtinis, tiek nuolatinis procesas. Jei sistema yra nuolat tobulinama, plėtojama arba kuriama etapais, testavimas reikalingas po kiekvieno pakeitimo diegimo.

Kokie įgūdžiai reikalingi norint dirbti testuotoju?

Testavimas turi užtikrinti galutinę produkto kokybę. Angliškai testuotojai taip ir vadinami – QA tester (trump. Quality assurance tester). Nors testuotojai savo darbu tiesiogiai nesukuria sistemos, jų funkcija yra itin svarbi, o jai atlikti reikalingi įvairūs įgūdžiai:

  • Projektų valdymo ir kokybės užtikrinimo, Agile metodikos išmanymas;
  • Patirtis dirbant su sistemomis, jų kūrimu;
  • Dokumentų rengimo patirtis;
  • Žinios apie įvairią programinę įrangą, priklausomai nuo darbo srities (pvz., SAP, SQL, MAGENTO ir kt.);
  • Analitinis mąstymas ir problemų sprendimo įgūdžiai;
  • Bendrosios programavimo žinios ir programavimo patirtis.

Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti paprasta, testuotojo užduotis nėra tokia jau lengva. Būtent šis specialistas atsako už visos komandos darbo rezultatą ir kokybę.

Rinkoje siūlomą dedikuotą IT komandą  sudaro ne vien programuotojai, bet ir testavimo specialistai. Be to, skirtingai nei standartinis darbų paskirstymas partneriams (outsourcing), dedikuota IT komanda suteikia daug daugiau kontrolės ir galimybės įtakoti darbo procesus. Inkodus siūlomi IT specialistai visą bendradarbiavimo laikotarpį dirbs tik su Jumis ir Jūsų projektais. 100 proc. efektyvumo, jokio blaškymosi, jokių papildomų projektų – susikaupimas ir dėmesys tik jums. Taip pat reikėtų nepamiršti, kad jums nereikės kurti savo IT padalinio, kurti savo IT procesų, kas yra ir brangu, ir neefektyvu.

Dedikuota programuotojų komanda – tai greita ir sklandi plėtra taupanti jūsų įmonės kaštus ir greitinanti skaitmenizavimo procesą. Plačiau galite sužinoti čia.

Išbandykite dedikuotas komandas

Atsiųskite savo poreikį
Pateikti užklausą