Skip to main content

Laisvai samdomas specialistas ar IT įmonė: skirtumai, naudos ir grėsmės

Istorijos

Šiuolaikiniame versle IT paslaugos reikalingos itin dažnai, o vystant naujas idėjas, žinoma, norima sutaupyti. Dažnai manoma, kad laisvai samdomi specialistai (angl. Freelancer) yra pigesnis sprendimas, tačiau situaciją reikėtų vertinti įvairiais aspektais. Be to, daugeliu atvejų samdyti IT įmonę gali būti net ir pigiau. Kaip pasirinkti ir kokie argumentai turėtų lemti galutinį sprendimą?

Skirtumai samdant įmonę ir pavienį specialistą

Kol dar nepasirašėte sutarties, visi specialistai žada kalnus nuversti. Deja, pradėjus dirbti gali paaiškėti, kad galimybės tuos kalnus įveikti yra ribotos. Taip dažniau nutinka su laisvai samdomais specialistais, nes jiems stinga palaikančios komandos: įmonėse darbuotojai gali į pagalbą pasikviesti kitos srities žinių turinčius kolegas, pasitarti.

Tačiau trumpam sugrįžkime prie esminių skirtumų. Visų pirma, dirbant su vadinamaisiais freelanceriais ne visada yra pasirašoma sutartis. O jei ji ir pasirašoma, dažniausiai apibrėžia tik tam tikrus terminus ir atsiskaitymo tvarką. Deja, praktika rodo, kad situacijų būna pačių įvairiausių, ypač samdant nežinomus specialistus. Dėl to visada rekomenduojama skirti pakankamai dėmesio sutarties sąlygų suderinimui ir naudotis rekomendacijomis.

Tuo tarpu įmonės visada dirba pagal sutartį ir jos laikosi. Jos turi visą komandą specialistų, o tai užtikrina, kad sutarties įgyvendinimas nesukels didelių kliūčių net ir tokiais atvejais, kai darbuotojas suserga ar paprasčiausiai sugalvoja pakeisti darbo vietą.

Esminis skirtumas tarp įmonių ir laisvai dirbančių specialistų yra susitarimo įvykdymo garantija. Tai lemia objektyvūs veiksniai: net ir geriausias specialistas, dirbantis savarankiškai, negali kontroliuoti visų aplinkos veiksnių. Ir kuo ilgesnei ar sudėtingesnei užduočiai freelancerį samdote, tuo labiau rizikuojate. Panagrinėkime, ar ši rizika apsimoka.

Laisvai samdomas samdomų specialistų privalumai ir trūkumai

Įvairių sričių laisvai samdomų specialistų rinka plečiasi, ne išimtis ir IT sritis. Apžvelkime, kokių privalumų šie specialistai gali pasiūlyti:

 • Didelis pasirinkimas, todėl galima rinktis, pavyzdžiui, labai siauroje srityje besispecializuojantį arba dirbantį konkrečiame mieste specialistą;
 • Lankstumas – freelanceriai lengvai prisitaiko prie nestandartinių darbo valandų ir kitų kliento poreikių;
 • Paprastesnis teisinis santykis – užsakovas įsipareigoja sumokėti už atliktą darbą ir tuo bendradarbiavimas dažniausiai baigiasi;
 • Dedikuotas laikas – didesniems projektams laisvai dirbantys specialistai gali skirti visą savo laiką;
 • Mažesni kaštai – nereikia mokėti už atostogas, ligos dienas, išeitinių kompensacijų, įrengti darbo vietos ir kt.
 • Privalumų išties nemažai, tačiau laisvai samdomo specialisto pasirinkimas, kaip minėjome, susijęs ir su rizika:
 • Darbo kokybė – freelanceriai dirba pavieniui, tad jei darbo kokybė ar specialisto turimi įgūdžiai/žinios netenkina, teks nutraukti sutartį ir ieškoti kas kitas atliks darbą;
 • Neatsakingumas yra susijęs su lankstumu – laisvai dirbantys specialistai gali įsitraukti į projektą ir skirti jam visą savo laiką ir pastangas, tačiau taip pat lengvai jie gali ir… paprasčiausiai pradingti (deja, tai nėra toks jau retas atvejis);
 • Konfidencialumo įsipareigojimai dirbant su laisvai samdomais specialistais yra sudėtingiau įgyvendinami, niekada negalite būti tikri, ar su pateikta informacija nesusipažins tretieji asmenys;
 • Terminų nesilaikymas yra nuolatinė laisvai dirbančių specialistų problema, nes jie neturi neturi kolegų, kurie padėtų susitvarkyti su netikėtai padidėjusiu darbo krūviu ar kilusiomis problemomis.

IT įmonių privalumai ir trūkumai

Bendradarbiavimas su įmone yra klasikinis sprendimas, užtikrinantis patikimumą ir sumažinantis įvairias rizikas. Geriausias pasirinkimas yra IT įmonė, dedikuojanti specialistus. Jos privalumus ir apžvelkime:

 • užtikrinta paslaugų kokybė;
 • greita reakcija į problemas – prireikus dedikuotas specialistas gali pasitelkti kolegas;
 • griežta užduočių įgyvendinimo ir terminų kontrolė;
 • garantijos ir grįžtamasis ryšys – teisinis santykis po sutarties įgyvendinimo nebūtinai baigiasi, o jei taip ir nutinka, tai įmonė niekur nedings ir prisiims atsakomybę;
 • konfidencialios informacijos apsauga.

Atrodo, su IT įmone bendradarbiauti yra daug saugiau ir patogiau. Taigi, kodėl kai kurie verslininkai visgi renkasi laisvai samdomus specialistus? Priežasčių yra keletas:

 • Paslaugų kaina įmonėse dažnai yra šiek tiek aukštesnė;
 • Įmonės ne visada dirba lanksčiai.

Ką samdyti, priklauso nuo situacijos

Apibendrinant reikia pripažinti, kad daugybę naudų suteikia tiek laisvai samdomi specialistai, tiek įmonės. O kuris sprendimas yra geresnis, priklauso tik nuo konkrečios situacijos vertinimo. Pavyzdžiui, mažesnėms užduotims galite rinktis ir laisvai samdomus specialistus: taip tikriausiai pavyks šiek tiek sutaupyti, o kai darbams atlikti nereikia daug laiko, susidūrus su problemomis galėsite greitai pakeisti specialistą kitu.

Sudėtingesnius projektus, ypač susijusius su konfidencialia informacija ar duomenų apsauga, geriausia patikėti įmonėms. Freelanceriai negali užtikrinti duomenų apsaugos, tačiau ateityje problemų dėl to gali kilti ne jiems, o jūsų įmonei.

Žinoma, daugelį verslų vilioja laisvai samdomų specialistų lankstumas, tačiau ne mažiau lanksčios yra ir įmonės, siūlančios dedikuotus specialistus. Lankstumą padeda užtikrinti hibridinio darbo modelio taikymas, todėl taip išsprendžiamos ne tik pačių įmonių, bet ir jų klientų problemos, o specialistai gali lanksčiai prisitaikyti prie projekto poreikių.

Dedikuotos komandos leidžia smarkiai pagreitinti įmonės plėtrą išvengti streso dėl tinkamų darbuotojų paieškos. Jums nereikia įrenginėti darbo vietų, samdyti papildomų administracijos darbuotojų ir atlikinėti personalo atrankas. Subūrus reikiamus specialistus ir pasirašius bendradarbiavimo sutartį, visą numatytą laikotarpį jums suteikiama galimybė tiesiogiai bendrauti su savo komanda ir ją administruoti. Jūsų patogumui, komandos nariai kasdien registruoja darbo laiką, bei atliktus darbus ir pagal poreikį dalyvauja jūsų projektų planavime, projektavime. Kiekvienas darbuotojas iš Jums skirtos dedikuotos komandos, į jūsų įmonės veiklą įsitraukia 100% ir gali drąsiai būti pristatomi kaip jūsų įmonės specialistai, pilnaverčiai įmonės darbuotojai.

Dedikuota programuotojų komanda, skirtingai nei standartinis darbų paskirstymas partneriams ar freelanceriams (outsourcing), suteikia daug daugiau kontrolės ir galimybės įtakoti darbo procesus. Inkodus siūlomi IT specialistai visą bendradarbiavimo laikotarpį dirbs tik su Jumis ir Jūsų projektais. 100 proc. efektyvumo, jokio blaškymosi, jokių papildomų projektų – susikaupimas ir dėmesys tik jums.

Ir, žinoma, nepamirškime kainos – apie pinigus galvoja kiekvienas verslas. Tiesa ta, kad freelancerių paslaugos dažnai kainuoja pigiau, tačiau reikia pripažinti, jog dažniausiai perkate katę maiše ir negaunate praktiškai jokių garantijų. Būtinai įvertinkite, ar tokia rizika tikrai pasiteisins – kartais toks sutaupymas galiausiai gali kainuoti kelis kartus brangiau, pavyzdžiui, kai dėl terminų nesilaikymo susidaro papildomų išlaidų.

Išbandykite dedikuotas komandas

Atsiųskite savo poreikį
Pateikti užklausą